Дохідний підхід в оцінці підприємтсва
\[V =\sum_{t=1}^{t=N} \frac {FCFF_t}{(1+D_r)^t}+ Rev + S_p\]
Дохідний підхід до проведення оцінки цілісного майнового комплексу ґрунтується на застосуванні оціночних процедур переведення очікуваних доходів (чистих грошових потоків або дивідендів) у вартість цілісного майнового комплексу. Оцінка цілісного майнового комплексу проводиться з урахуванням поточного фінансового стану підприємства, цілісний майновий комплекс якого оцінюється, та прогнозних показників діяльності такого майнового комплексу.
Медоди визначення вартості:
Метод дисконтування грошових потоків; Метод прямої капіталізації.
Метод дисконтування
Основним методом дохідного підходу, що застосовується для проведення оцінки цілісних майнових комплексів, є метод дисконтування грошового потоку.
Застосування методу дисконтування грошового потоку передбачає такі оціночні процедури [1]:
- вибір відповідної моделі грошового потоку;
- визначення прогнозного періоду надходжень грошового потоку;
- проведення прогнозування складових чистого грошового потоку та його розрахунку на кожен рік прогнозного періоду;
- обґрунтування складових ставки дисконту та її визначення;
- проведення розрахунку вартості реверсії та його обґрунтування;
- визначення поточної вартості чистих грошових потоків, реверсії та надлишкового майна у разі його наявності в цілісному майновому комплексі;
- визначення вартості цілісного майнового комплексу як суми поточної вартості чистих грошових потоків, реверсії та поточної вартості надлишкового майна.
Розрахунок вартості ЦМК здійснюється за формулою [2]:
\[V =\sum_{t=1}^{t=N} \frac {FCFF_t}{(1+D_r)^t}+ \frac { Terminal Value }{(1+D_r)^N} + S_p\]
FCFF – чистий грошовий потік
Dr - ставка дисконту
Terminal Value – вартість реверсії
Sp – надлишкове майно (surplus property)
Чистий грошовий потік для власного капіталу на кожен рік (квартал, місяць) прогнозного періоду розраховується як прогнозована величина чистого прибутку, збільшена на прогнозовану суму амортизації, що врахована в складі витрат під час визначення величини чистого прибутку, зменшена на величину прогнозованого приросту робочого капіталу (збільшена на величину зменшення робочого капіталу) зменшена на суму прогнозованих капітальних інвестицій та збільшена на величину приросту довгострокових зобов'язань (зменшена на величину зменшення довгострокових зобов'язань) за відповідний період.
Чистий грошовий потік для інвестованого капіталу на кожен рік (квартал, місяць) прогнозного періоду розраховується як прогнозована величина чистого прибутку, розрахована за умови припущення про відсутність витрат на сплату відсотків за довгостроковим боргом, збільшена на прогнозовану суму амортизації, що врахована в складі витрат під час визначення величини чистого прибутку, зменшена на величину прогнозованого приросту робочого капіталу (збільшена на величину зменшення робочого капіталу) і зменшена на величину прогнозованих капітальних інвестицій за відповідний період.
Вартість реверсії визначається виходячи з очікуваних результатів найбільш ефективного використання активів цілісного майнового комплексу в період, що настає за прогнозним, на підставі грошових потоків цілісного майнового комплексу, отримання яких передбачається після прогнозного періоду, з урахуванням у разі наявності тенденції до їх рівномірного збільшення (зменшення).
Для проведення розрахунку ставки дисконту застосовуються методи, що відповідають моделі грошового потоку, яку обрано для проведення оцінки.
Основним методом розрахунку ставки дисконту для власного капіталу є метод кумулятивної побудови, який враховує додаткові ризики інвестування в оцінюваний цілісний майновий комплекс порівняно з інвестуванням в альтернативні об'єкти, що характеризується мінімальним ризиком.
Основним методом розрахунку ставки дисконту для інвестованого капіталу є метод середньозваженої вартості капіталу, який ґрунтується на врахуванні норм доходу на власний та запозичений капітал з урахуванням розміру часток власного та запозиченого капіталу в інвестованому капіталі.
Є три варіанти розрахунку Terminal Value:
- Модель постійного росту (Perpetuity Growth Method or Gordon Growth Perpetuity Model)
- Модель відсутності зростання (No Growth Perpetuity Model)
- Виходячи з мультиплікаторів (Exit Multiple Method)
Метод прямої капіталізації
Застосування методу прямої капіталізації доходу передбачає визначення:
- періоду капіталізації чистого грошового потоку (рік, квартал, місяць, операційний цикл);
- чистого грошового потоку за період;
- відповідної ставки капіталізації і її обґрунтування;
- вартості надлишкового майна у разі його наявності в цілісному майновому комплексі;
- вартості цілісного майнового комплексу шляхом ділення чистого грошового потоку на ставку капіталізації і збільшення отриманого результату на вартість надлишкового майна у разі його наявності в цілісному майновому комплексі.
\[V = \frac {FCFF}{R}+ S_p\]
R - ставка капіталізації
[1] Постанова Кабінету Міністрів України; Стандарт від 29.11.2006 № 1655
[2] Discounted Cash Flows. Terminal Value. https://www.wallstreetmojo.com
septima | Jan. 23, 2022, 11:26 a.m.